TŘI KRÁLOVÉ
My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám……Toto Vám přejeme do nového roku 2021 i my. V tomto povánočním týdnu jsme si povídali o příchodu Tří králů, o mudrcích z dalekého východu, kteří se přišli poklonit Ježíškovi v jesličkách v Betlémě a předali mu své dary kadidlo, myrhu a zlato. Co tyto dary znamenaly, jak tři králové vlastně vypadali? Proč se píše na dveře K+ M+ B? Na toto všechno jsme našli odpovědi. V našich zemích chodívají na svátek Tří králů 6. ledna koledníci. Bývají oblečeni do dlouhých plášťů, na hlavách mají papírové koruny, svěcenou křídou nad dveře domů píší K+M+B a zpívají písničku.
VÁNOCE
Vánoce nám pomalu klepou na dveře. Ve školce jsme si spojili stoly, abychom stolovali všichni společně. Děti byly nadšené. Povídali jsme si o tom, co jsou vlastně Vánoce, proč je slavíme. Připomněli si vánoční tradice a zvyky, symboly. Jak se slaví Vánoce v zahraničí, co je advent.
ŠKOLKA PLNÁ ČERTÍKŮ
V pátek 4. 12. se u nás ve školce děly zvláštní věci. Ráno k nám nepřišly děti jako obvykle, ale čertíci a čertice. Paní učitelky si také vzaly dovolenou a místo nich přišly čertice Moňulina a Gabulina.
PŘIŠEL K NÁM MIKULÁŠ
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni,
hledali, nenašli,
byli oba smutní.
Rok uplynul jako voda a my jsme opět ve školce přivítali Mikuláše. Letos jsme však udělali jednu změnu.
Od rána několikrát zazněla otázka "Paní učitelko, půjdeme ven?". Jakou radost měly naše dětičky s prvního sněhu se můžete podívat zde
BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, kam se ptáčku, kam schováš?
Jak již nadpis napovídá, tento týden jsme si povídali o ptácích. Ukázali jsme si na obrázcích ptáky, kteří u nás přezimují a ptáky, kteří odlétají do teplých krajin. Někteří ptáci se živí sezónní potravou (hmyz, drobní obratlovci), která je v zimě těžko k sehnání, proto se vydávají na jih, kde v zimních měsících sehnat potravu není tak složité. Zajímavé je, že ptáci se většinou vrací na stejná místa a to i do stejných hnízd. Pomáhá jim k tomu zrak a orientace. Orientují se podle výrazných bodů v terénu, jako jsou například řeky, či hory. Dále se také orientují podle slunce, v noci podle hvězd, a někdy dokonce i podle magnetického pole země.
FOUKÁ VÍTR, FOUKÁ, POTICHU SI BROUKÁ
Sluníčko už méně hřeje,
šibal větřík se jen směje.
Pohazoval všechny listy,
strom bez listí je již čistý.
Setřásl na zem i kaštany,
Leží v trávě, vedle brány.
NA PROCHÁZCE V LESE
Do lesa dnes půjdeme,
potichoučku budeme.
Rozhlédnem se do všech stran,
stromy všechny dobře znám.
Borovice, smrček, jedle,
šiška na mě spadla hnedle.
Tento týden jsme si povídali o lese. Přečetli si pohádky o tom, komu patří les, jak vlastně fungují stromy, jak pijí, jak dostávají vodu z kořenů až do koruny, čím jsou uchyceny v zemi, z čeho se skládají, co potřebují k životu, co jim ubližuje…
ZELENINA TA JE PRIMA
Tento týden jsme si povídali o zelenině, která je stejně jako ovoce důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny …Přečetli jsme si pohádku o dvou královstvích, které se spolu nekamarádily, protože si myslely, že ovoce mají děti raději než zeleninu. Ale jak to již v pohádkách bývá, i ta naše měla šťastný konec.
V pondělí 12. 10. 2020 navštíví naší mateřskou školu
divadelní společnost "Smíšek" s pohádkou
"Hájovna U jeleního parůžku"