Adresa: Kaštanová 412
739 61 Třinec
Tel.: +420 558 993 621
+420 558 993 622

Email: 7zs@7zstrinec.cz
Základní škola a mateřská škola, Třinec, Kaštanová 412, příspěvková organizace

Sluníčka

Děti celého světa | 05.06.2020 | zobr: 82x

DĚTI CELÉHO SVĚTA

1. června slaví svátek všechny děti.  Proto jsme si pro naše dětičky připravily dopoledne plné soutěží a her. Počasí nám přálo a po svačince jsme se vydali na zahradu, kde byly připraveny hry.  Po jejich splnění čekal na děti poklad, který si musely najít. Začali jsme kimovkou, ve které si děti procvičily paměť. Měly si zapamatovat co nejvíc obrázků, které byly rozmístěny po zahradě, lovily rybičky, čichem hledaly dvojice stejných vůní, sestavovaly lidi různých ras, zastrkávaly brčka do děravé nádoby a nejlepší hrou bylo přenášení vody z kbelíku do sklenice.

Úklid zahrady | 08.04.2020 | zobr: 101x

ÚKLID ZAHRADY MŠ

Využily jsme dněšního krásného počasí a vyměnily budovu mateřské školy za naši zahradu. Musely jsme ji po zimě uklidit, okopat záhonky, vytrhat plevel kolem našich ovocných kěříků.  A také zasadit jahůdky, které jsme koupily pro vás.

Možná nevíte, které ovocné keříky na našem záhonku máme.

Dopis od Matýska a jeho maminky | 07.04.2020 | zobr: 75x
DOPIS OD MATÝSKA A JEHO MAMINKY
 
Dobrý den, milé paní učitelky,
 
s Matýskem jsme karanténu začali pořádnou angínou, ale už jsme v pořádku, tak jsme jeli navštívit babičku. Vzhledem k mé práci na dlouhou dobu naposledy. Proto jsme se s Matýskem rozhodli, že vám ty naše mláďátka alespoň vyfotíme a posíláme foto! V takovém počasí se nám nechce sedět doma, tak poznáváme krásy Jahodné a objevujeme pořád další nové chodníčky.
 
Mějte se krásně, přejeme spoustu zdraví!
 
Matěj a Danka      FOTO 
 
P. S. Moc děkujeme, Matýsku. Potěšili jste nás. 
                                                     Monča a Gabka  

 

Pakobylky | 25.03.2020 | zobr: 83x

NÁŠ NOVÝ PŘÍRUSTEK DO ŠKOLKY 

Milé dětičky, ve školce je bez vás ticho a prázdno. Jakpak se máte? Co děláte celé dny doma v takovém nehezkém období? Kdybyste nám chtěli napsat, nebo třeba poslat i nějaké fotečky, můžete na školní mail mshabrova@seznam.cz.Budeme moc rády, když se o vás aspoň takhle něco dozvíme. S vašim svolením můžeme vložit fotečky i na stránky školky, aby ostatní kamarádi věděli, jak se máte. Staráme se aspoň o náš hmyz, který tady máme. Určitě si vzpomínáte, co jsme si přivezli z ozdravného pobytu……….Ano, pakobylky. Jak vlastně vypadají a čím se živí? Pakobylka je hmyz z řádu strašilek. Samec je asi 7 cm dlouhý, hnědý, a má delší nohy než samice. Ta je asi 11 cm dlouhá, žlutohnědá a na rozdíl od samců má za očima růžky. Malé pakobylky jsou od 1 do 2 cm dlouhé. Jako potrava jsou vhodné různé druhy růžovitých , např. listy ostružiníku a růže šípkové, ptačí zob, břečťan a hloh. Inkubační doba vajíček trvá v optimálním prostředí 1-2 měsíce, ale například vlivem sucha se může protáhnout až na půl roku. Samozřejmě se nezapomínáme starat ani o naše oblovky.

 

 Posíláme moc moc pozdravů a zdravíčka. Vaše paní učitelky Monča a Gabka 

                      

 

 

 

Udivený medvěd | 06.03.2020 | zobr: 80x

UDIVENÝ MEDVĚD 

Opět nás ve školce navštívil knihovník Ondra. Tentokrát s příběhem Udivený medvěd. Čemu se medvěd divil? Vy, kteří plníte s dětmi domácí úkoly, to jistě víte. A vy, co jste z důvodu nemoci nedostali příběh domů, se to můžete dovědět nyní.

Medvěd seděl za volantem a čekal, až ho někdo roztlačí. Drbal se na břiše, za uchem, pod bradou, na čumáku, na levé tlapě, na pravé tlapě, zadku……..Celým tímto příběhem děti znova provázel Ondra. Nejen, aby zjistil, co vše si děti zapamatovaly, ale také proto, aby si ho znova připomněly. Děti text doplňovaly pohybem. Drbaly se na břiše, za uchem, pod bradou, na čumáku, na levé tlapě, na pravé tlapě, zadku, tlačily a řídily auto, utíkaly z kopce, pískaly, funěly, pletly nohama. Zopakovaly si části těla, pravou a levou stranu, názvy dopravních značek, pojmy před, na, pod, za……. A co medvěd? Roztlačil ho někdo? To víte, že se našlo pár zvířátek. Nejdříve to zkusil sám pejsek, ale auto neutlačil. Pak se přidala kočička, ale pořád neměli dostatek síly. Cupitala kolem myška, a protože chtěla také svést autem, přidala se k pejskovi a kočičce a snažili se auto roztlačit. Povedlo se jim to? Medvěd chtěl vytlačit auto na kopeček. Chvíli se jim to dařilo, ale v polovině kopce je síly opouštěly, a proto ho medvěd otočil směrem z kopce. Myška chtěla k volantu, ale medvěd dělal, že si nic nepamatuje, nic ji neslíbil. Snažil se jim ujet, ale zvířátka ho stihla vyhodit z auta. Ujížděla z kopce dolů se slovy: „Medvěde, chceš svést?“ A i když chtěl, měl smůlu, protože auto netlačil. Nakonec hodiny si děti prohlídly knížky, které jim Ondra přinesl.

Foto

Karneval | 20.02.2020 | zobr: 88x

KARNEVAL 

Ve čtvrtek 20. 2. 2020 se mateřská škola jako mávnutím kouzelného proutku proměnila ve školku pohádkových bytostí.Nastala totiž doba tradičního karnevalu a děti přicházely do školky vybaveny maskami oblíbených hrdinů a pohádkových bytostí. Karnevalové veselí vždy začíná promenádou všech masek. Po nezbytném pózování před fotoaparátem mohl vypuknout netrpělivě očekávaný maškarní rej a děti se mohly v rytmu oblíbených písniček plně předvést ve svých "rolích" a "vyřádit" se veselými hrami a soutěžemi- po zastavení hudby si musel každý najít na zemi obrázek klauna a postavit se na něj,  vypít co nejrychleji čaj ze své skleničky, slalomem přenést špagetu v puse do nádobky a bez použití rukou ji tam vložit, postavit klauna z barevných kuliček podle vzoru, přenést kruh za pomocí brček předáváním od jenoho kamaráda k druhému až na konec zástupu. Věříme, že se vydováděly do sytosti  a že si kromě drobných odměn domů odnesly i mnoho zážitků.

                                                                                                          Foto

Ten dělá to a ten zas tohle | 14.02.2020 | zobr: 78x

TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE

Na otázku: „Co si představíte pod pojmem povolání?“ přišla odpověď: „Když někdo někoho volá.“ Tento týden jsme si povídali o povolání, naučili jsme se básničky, písničky, zahráli  pohybové hry a nejzajímavější pro děti bylo nakupování podle seznamu. Musely si vyrobit nákupní košík ze stavebnice, vzít si nákupní seznam a podle něho hledat po třídě obrázky. Dále si děti vyrobily pohlednice. Nakreslily obrázek podle svých představ a někteří si dokonce sami přepsali adresu domů. Pak jsme šli s pohlednicemi na poštu. Z terminálu vzali číslo a čekali, až se dostaneme na řadu. U okénka jsme poprosili paní pošťačku o poštovní známky, které jsme nalepili na pohlednice a poslali je. Dostali jsme pochvalu, že tak krásné pohlednice na poště ještě nikdy neměli. Zaplatili jsme za známky, poděkovali a netrpělivě čekali, kdy nám dorazí domů. Tak snad už dorazily :-)

                                                    FOTO 

Zdraví a vitamíny | 31.01.2020 | zobr: 86x

ZDRAVÍ A VITAMÍNY 

Tento týden jsme si povídali o zdraví, nemocech, úrazech, bacilech…. Přečetli jsme si příběh o nemocné Lucince, která jedla jen samé bonbony a sladkosti. Nechtěla jíst žádné ovoce ani zeleninu. Jednoho dne ji navštívila teta chřipka. Zrovna v ten den si Lucinka nepřála být nemocná. Čekala na svou tetu, která ji chtěla vzít do zoologické zahrady.  Lucinka onemocněla, měla teplotu a musela si jít lehnout. Nemoc přijde vždycky nevhod. A tak Lucinka poprosila maminku, aby jí dala ovoce a zeleninu, protože chtěla být zdravá.  Povídali jsme si o potravinách vhodných pro tělo, vitamínech.Seznámili jsme se s různými specializovanými odvětvími medicíny. Co který odborník léčí, co můžeme dělat pro své zdraví. Hráli hru Na bacily a vitamíny, Kaz. Seznámili se s písní Medvědovo trápení, Chřipka, básní Dobrá rada. Řekli si jak postupovat při úrazu, obvázali poraněné části těla. Vyrobili si poraněnou ruku. Děti si samostatně obkreslily a vystřihly svou ruku, vybarvily temperovou barvou a nakonec nalepily obvaz a naplást.Pro zpestření výuky si děti zahrály scénku o nemocném dítěti. Za doprovodu dospělého navštívili pana doktora. Řekli mu, co je trápí. Pan doktor je vyšetřil, předepsal recept na léky, které si museli vyzvednout v lékárně a pak dát své dítě do postele, podat mu léky a uvařit čaj.

Kuk na  FOTO

Lakomý liščí ocásek | 27.01.2020 | zobr: 92x

LAKOMÝ LIŠČÍ OCÁSEK 

Po delší době k nám zavítal dětmi oblíbený Smíšek s pohádkou Lakomý liščí ocásek.  Říká se, že lišky jsou mazané, ale tenhle vychytralý lišák doplatil na svou hloupost. Děti si ve spolupráci s herci zazpívaly písničky Holka modrooká, Běží liška k Táboru. Lišák snědl paní řeznici jitrničky, klobásy a uzeniny. Řeznice ho přichytila při činu, a protože neměl peníze, musel si jídlo odpracovat. Ale ani pracovat neuměl. Po mnoha výmluvách se tomu nakonec stejně nevyhnul. Vypral prádlo, pozametal podlahu, nalámal špejle, které mu pomohly spočítat děti, jelikož to také neuměl.Bez práce nejsou koláče a po tom všem to nakonec lišák pochopil. Paní řeznice s ním byla natolik spokojená, že mu nabídla práci a lišák se k ní nastěhoval i s celou svou rodinkou. Za práci dostával místo peněz jídlo.  NAKOUKNĚTE 

Lyžařský kurz | 14.01.2020 | zobr: 91x

2. den "Lyžování s Malinou"
Probuzení do druhého lyžařského dne nebylo moc příjemné - za okny byla mlha a inverzní počasí. Naši lyžaři však do Bukovce vyrazili a tam na nás čekal příjemnější "vzdoušek" Mrkající

Po rozcvičce ..... ukázka zde , jedna skupina přešla na svah s pásem a ostatní pilně trénovali správný postoj při lyžování z kopce - takzvanou "PIZZU" Smějící se .Věřte tomu, že to není žádná legrace udržet lyže v roznočení se špičkami u sebe. Děti by vám o tom jistě mohly vyprávětSmějící se

Dnešní foto k nahlédnutí zde. 

stránka: 123
Tato stránka je vytištěna z webu www.7zstrinec.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.
HeSki