Adresa: Kaštanová 412
739 61 Třinec
Tel.: +420 558 993 621
+420 558 993 622

Email: 7zs@7zstrinec.cz
Základní škola a mateřská škola, Třinec, Kaštanová 412, příspěvková organizace

Sluníčka

Předvánoční dílna s rodiči | 05.12.2019 | zobr: 9x

PŘEDVÁNOČNÍ DÍLNA S RODIČI

Rok nám uplynul jako voda a Vánoce opět klepou na dveře. Stejně jako loni, tak i letos, rodiče společně se svými dětmi vyráběli ozdoby, kterými zdobili vánoční stromečky v jednotlivých třídách. Tentokrát byly všechny ozdůbky v přírodních, žlutých a červených barvách. Domů si všichni odnášeli vánoční kouli omotanou provázkem a ozdobenou tak, aby jim ladila s jejich stromečkem doma. 

Moc děkujeme všem rodičům a dětem, kteří si našli čas v předvánočním shonu, a přišli s námi ozdobit vánoční stromečky, pod které nám jistě i letos přinese ježíšek nové hračky pro vaše děti. 

NAKOUKNĚTE  

Pokusy | 05.12.2019 | zobr: 0x

ČERVÁNKOVÉ OBLÁČKY, BUBLIFUK

Pro zpestření výuky a odreagování jsme si udělali pokusy. A protože se tento týden nesl ve stylu Mikuláše, čerta a anděla a andílci bydlí v nebi, což jsme se dočetli v jednom příběhu s názvem "Jak andílci asi přišli na svět", udělali jsme si první pokus ,,červánkové obláčky" - do pěny na holení jsme kapali červené potravinářské barvivo a roztáhovali ho pomocí špejle. Druhý pokus s názvem ,,bublifuk" jistě všichni znáte, ale pro děti to byla novinka. Do vody jsme nalili jar a foukali bublinky pomocí brčka. Foukání bublinek byla velká legrace.

Můžete se podívat zde 

Co nás čeká v prosinci | 01.12.2019 | zobr: 2x

CO NÁS ČEKÁ V PROSINCI

Kozí vystoupení | 23.11.2019 | zobr: 2x

KOZA DOMÁCÍ 

V pátek jsme navštívili edukativní a zážitkový program s kozami. Děti se hravou formou dozvědely o kozách informace, které často netuší ani dospělí. Jak žijí, čím se živí, co maji a nemají rády, jaké mají zajímavé vlastnosti. Kozy předvedly různé kousky, vyskočily na střechu auta, zatančily, doprovodily text básně pohybem- točily se dokola, postavily se na zadní. Viděly i dojení a zkusily si, jestli je po dojení mléko studené nebo teplé. Na závěr děti dostaly razítko, mohly si kozy pohladit, nakrmit, jít s nimi na procházku na vodítku.

Račte vstoupit a podívat se na foto

Člověk ten má smyslů pět | 22.11.2019 | zobr: 3x

        NAŠE SMYSLY 

Člověk ten má smyslů pět,

znám je všechny nazpaměť. 

Kde jsou oči, tam je ZRAK,

po prstech nám skáče HMAT.

SLUCH nám sedí na uších, 

do nosu mám vleze ČICH.

A CHUŤ v ústech na jazýčku

spinká si tu na krajíčku.

Tento týden jsme si povídali o smyslech. Co jsou smysly? Proč jsou pro nás tak důlěžité? Kde se nachází a jak vypadají? Co bychom bez nich dělali? K čemu nám slouží? Máme je stejné jako zvířátka? Na toto všechno jsme hledali odpovědi. Zkusili jsme si jaké to je, když nemáme zrak- prošli jsme překážkovou dráhu se zavázanýma očima za doprovodu kamaráda. Seznámili jsme se s Brailovým písmem. Zjišťovali jsme, jaký hmat máme na nohou a jestli jim zvládneme i nakreslit obrázek. To bylo pro děti hodně zajímavé. Snažily se kreslit slunce, dům, postavu... Čichem jsme poznávali různé vůně a určovali jeho názvy. Zkoumali jsme chutě na jazyku. Je pravda, že sladkou chuť máme na špičce jazyka? Hořkou úplně vzadu uprostřed? ...Zahráli si hru ,,Na mrkanou", ,,Na slepou bábu". Naučili se básničku, písničku. Rozeznávali jsme krátký a dlouhý tón pohybem, zvuky z CD a hráli sluchové pexeso.

Jak jsme si to užili?   FOTO 

Co roste na poli | 21.10.2019 | zobr: 7x

Co roste na poli
Tento týden jsme si povídali o tom, jaké plodiny rostou na poli. Pořádně jsme si je prohlédli na obrázcích i ve skutečnosti. Moc se nám líbila makovice a také kukuřice, která se ukrývá v mnoha sukýnkách, kterým se po usušení říká "šustí".
 Naučili jsme se písničku Šla Andulka do zelí doprovázenou pohybem, kterou jsme chtěli zpívat pořád dokola....dokonce i venku Smějící se 
   Moc nás bavilo vyrábění strašáků do zelí, kteří se nám pravdu povedli.
   Když přišel na řadu bramborový den, dostali jsme do rukou škrabky a pokoušeli se škrábat brambory. Musíme uznat, že nejlepším "škrabačem" je náš kamarád Tobík S vyplazeným jazykem klidně by mohl pomáhat paní kuchařce v kuchyni S vyplazeným jazykem Ta práce však stála za to, přípravili jsme směs na bramboráky a pak nás čekaly bramborové hody. Chvilku to sice trvalo, než se vše přichystalo, ale pak následovala ochutnávka bramboráků a bramborových chipsů, při které jsme měli "boule za ušima". Moc děkujeme paní Táničce za jejich přípravu Líbající  

 Foto zde.

Písnička zde.

Ovoce | 13.10.2019 | zobr: 8x

Poznáváme ovoce
Již víme, že u nás na zahrádkách nebo v sadech roste různé ovoce. Ale co banán nebo pomeranč, to jsme ještě u nás nikdy na stromě neviděli?Jakpak by ano, když to je cizokrajné ovoce a dováží se k nám z teplých krajin :-)  Teď už si díky prezentaci dokážeme představit, jak různé exotické ovoce roste. Také dokážeme ovoce roztřídit a poskládat obrázky s touto tématikou. 
Za úkol jsme tetokrát měli přinést do školky ovoce, ze kterého jsme si nejdříve ve třídě sestavili výstavku. Pak jsme ho ochutnávali  a při tom si říkali, jestli chutná sladce, kysele, jestli je tvrdé nebo měkké, zdali při kousání křupe nebo třeba jestli je šťavnaté. 
Ze všeho nejvíce jsme se však těšili na to, až si připravíme ovocné smoothie. Krájení jsme zvládli na jedničku :-) Nejdříve nám p. kuchařka řekla, jak se takový zdravý nápoj připravuje, a také nám vše předvedla. Celou tu dobrotu dokončily paní učitelky a rozlily ji do sklenic. Mňam, to bylo "pochutnáníčko" Mnozí z nás si dokonce i přidali!!! Rodiče děkujeme, že jsme nám umožnili vyrobit si takovou vitamínovou "bombu"

A co foto? ... Je zde.

Zelenina | 12.10.2019 | zobr: 17x

Zelenina

Tento týden jsme si povídali o zelenině, o jejím významu pro naše zdraví, rozdělili ji do skupin ( plodová, listová, košťalová, kořenová ....) , ochutnávali jsme zeleninu přinesenou dětmi (tímto chci pochválit děti za splněný úkol a i vás rodiče ), klíčky mungo fazolí a čočky, vyrobili si záhonky se zeleninou z papíru, zahráli hry, zazpívali písničku a nakonec jsme si udělali zeleninový salát a šťávu z mrkve a řepy. Dětem salát moc chutnal a některé si i přidávaly. Se šťávou to už tak nebylo :). 

                                                                       FOTO 

Knihovnická lekce 1 | 08.10.2019 | zobr: 18x

      "NA PROCHÁZCE VE VLAKU"

Dnes nás ve školce navštívil Ondřej a Marika z Knihovny Třinec. Přinesli knihu s názvem "Na procházce ve vlaku" od spisovatele Radka Malého. Děti se dozvěděly o tom, jak to ve vlaku vypadá, kdo v něm jezdí, jaké části vlak má (1. třídu, 2. třídu, jídelní vůz, lůžkový vůz...).Zahrály si na cestující , kupovaly lístky, vydávaly zvuky jedoucího vlaku, zazpívaly si písničku "Jede, jede mašinka", která vezla samé žížaly :). Nakonec si prohlédly další knihy, které nám Marika a Ondřej přinesli. 

Dětem se to moc líbilo. Koukněte se zde

Draci z listí | 23.09.2019 | zobr: 31x

    PODZIM JE TADY 

    Na zem jabka padají,    

    ptáci křídla zdvihají.

    Léto balí fidlátka, 

    podzim klepe na vrátka.

                                                         FOTO

stránka: 12
Tato stránka je vytištěna z webu www.7zstrinec.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.
HeSki