Adresa: Kaštanová 412
739 61 Třinec
Tel.: +420 558 993 621
+420 558 993 622

Email: 7zs@7zstrinec.cz
Základní škola a mateřská škola, Třinec, Kaštanová 412, příspěvková organizace

Broučci

Naše nejmilejší knížky | 16.03.2020 | zobr: 87x

Víte, na co máme knížky?

Aby pejsci, kočky, myšky

záviděli pod oknem,

jak si čtem.

Tento týden jsme si povídali o knihách. Kdo nám doma čte pohádky, kde máme knihy uložené, z čeho jsou vyrobené, jak s nimi zacházíme. Děti si donesly do školky své nejmilejší knížky, které představily kamarádům. Z knih jsme vytvořili výstavku a při hrách „na knihovnu“ si děti mohly knížky kamarádů opatrně prohlédnout. Také jsme si povídali o tom, kdo knížky píše, ilustruje, kde se prodávají a kde půjčují. Třídili jsme je podle různých druhů, seznamovali se s písmeny a obdélníkovým tvarem. Poslechli jsme si pohádku „O kůzlátkách“ a vyrobili si do knížky vlastní kytičkovou záložku.

Máme rádi knížky. A všichni nám tento týden mohli závidět, jak si spolu krásně čtem.

Foto zde.  

Povolání a řemesla | 24.02.2020 | zobr: 88x

Hádej, čím budu?

Povídáme si o různých povoláních a řemeslech. O tom, kdo chodí do práce, co lidé dělají, kde pracují, jaké používají pomůcky a nástroje. A také si na různá povolání hrajeme. Procvičili jsme si výstup a sestup na žebřinách a plížení komínem jako kominíci, zahráli jsme si na restauraci a vyzkoušeli si práci servírek a číšníků. Ve hře na vlak jsme se seznámili s prací výpravčího, průvodčí i strojvůdce. Hráli jsme hru na listonoše i na zedníky.

Ale nejvíce nás bavila hra na kuchaře a pekaře. Připravili jsme si sami těsto, učili jsme se válet válečkem a tvořit z těsta šátečky. Ty nám pak paní kuchařka v kuchyni upekla. A chutnaly náramně!!!

Více fotek najdete zde.

Pohádkový týden

Tento týden prožily děti poněkud netradičně - navštívil nás Klaun z Balónkova, přijelo divadélko Smíšek s "Pirátskou pohádkou" a čekal nás karneval.

Děti se také vydováděly na skákacím hradě a vyráběly karnevalové čepičky. A jelikož k pohádkám a karnevalu patří také klauni, jednoho takového jsme si sestavili z geometrických tvarů na magnetickou tabuli. Děti si procvičily barvy, názvy tvarů a počítání. 

Velmi zajímavá a legrační byla pro děti hra "Parádnický pytel" - kdy si za doprovodu hudby předávaly nafouknutý balónek a při zastavení hudby, ten kdo ho držel, si šel vybrat z pytle část oblečení, kterou si oblékl na správnou část těla.

A jak si tento týden děti užily se podívejte ZDE

Karneval | 20.02.2020 | zobr: 78x

Karneval v MŠ

Konečně přišel ten dlouho očekávaný den a "naše" školička se proměnila v kouzelné místo plné pohádkových bytostí.

Celé dopoledne bylo plné soutěží a her. Nejdříve jsme uspořádali přehlídku masek, kdy děti tančily v kroužku. Při hře "Házení mincí" se děti strefovaly do misky v kyblíku s vodou. Následovala soutěž v pití čaje brčkem a v namotávání bonbónů na špachtli. Napínavá byla hra s pěnovými míčky, které děti házely do prostěradla nad sebou a s nadšením čekaly, kdy  vyletí ven. Poté si děti zatančily na písničku a při zastavení hudby měly honem najít barevný balónek a stoupnout si na něj. Také si vyzkoušely tanec ve dvojici s nafouknutým balónkem, který přidržovaly danou částí těla. 

Karneval jsme zakončili bublinkovou diskotékou se staršími dětmi ze třídy Sluníček.

Nakonec byly všechny děti odměněny medailí a diplomem.

A jak si děti užívaly karneval se můžete podívat ZDE

 

Pusinka se zoubky | 07.02.2020 | zobr: 76x

Čistím zoubky řízy, řízy

ať jsou bílé jako břízy.

Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu,

horní a pak dolní řadu.

Ať jsou bílé jako sníh,

ať má každý radost z nich.

Pusinku se zoubky jsme si s Broučky vyrobili. Nejdříve nás čekalo stříhání po čáře. To se nám už většinou daří, malým dětem ještě stále pomáhá paní učitelka. Pak jsme otiskovali zoubky. Horní a pak dolní řadu. A otiskování zoubků nás moc bavilo. Všechny!

Koukněte se, jak se nám práce dařila. Foto zde.

Moje tělo | 03.02.2020 | zobr: 107x

Hlava, ramena, kolena, palce

Povídáme si o lidském těle. Jak se člověk narodí, z jakých částí se skládá tělo. Učíme se části těla pojmenovat a ukázat je na sobě. Už víme, že tělo je pokryto kůží, že pod kůží máme svaly, kosti a klouby. Také si povídáme o tom, co všechno je ukryto uvnitř těla. Společně jsme kreslili lidskou postavu – každý kousek, poslouchali jsme srdíčko stetoskopem v klidu i po cvičení. Poskládat obrázky těla z částí nebylo vůbec jednoduché. Ale moc nás bavilo tvoření těla kamarádky Gábinky z kostek a doplňování kostí. Hráli jsme veselou hru „Slepíme se“, ve které se kamarádi slepovali čelem, nosem, bříškem, zády a různými dalšími částmi těla. Každý „Brouček“ nakreslil i svou postavu. A přestože máme ve třídě starší i mladší děti, obrázky se všem moc povedly. 

Celý týden naší třídou zněla píseň „Hlava, ramena, kolena, palce“ s ukazováním a zrychlováním. To vám byla legrace… Foto zde.

Smíšek ve školce | 27.01.2020 | zobr: 91x

Lakomý liščí ocásek

Pravidelně k nám do školky jezdí divadélko „Smíšek“ s různými pohádkami. Tentokrát přivezlo pohádku „Lakomý liščí ocásek“. Lišák byl velmi mlsný a měl stále hlad. V řeznictví snědl klobásy a jitrnice, ale byl přistižen a musel si jídlo odpracovat. Nakonec zjistil, že pracovat není tak těžké a získal pro sebe i pro celou rodinu práci v řeznictví.

Pohádka byla veselá! I my „Broučci“ jsme s lišákem zpívali, počítali a radili mu. Koukněte se… Foto zde.

Zdraví a nemoci | 25.01.2020 | zobr: 69x

Bacily a vitamíny

Tento týden jsme si povídali o různých nemocech a bacilech. Při cvičení v překážkové dráze, si děti vyzkoušely, jak putují bacily v našem těle. Zahrály si pohybové hry, např. "Na Bacil", "Na Bakterie",...

A jak takové bacily vypadají si děti prohlížely na obrázcích, vyhledávaly je v prostoru třídy a třídily je podle barev. Poté si "Bacily" vyrobily z papíru.

Děti se seznámily s básní "Rýma, chřipka, angína" a písní "Chřipka", kterou doprovázely hrou na tělo. Nejvíce si děti oblíbily říkadlo s ukazováním "Šel pan doktor na návštěvu"

A co potřebuje lékař ke své práci, děti určovaly tříděním a pojmenováním pomůcek.

Děti se také seznámily s péčí o své zdraví, s významem hygieny a čistoty pro naše tělo, s vitamíny - v čem jsou obsaženy. Nechyběla ani ochutnávka ovoce a zeleniny.

V průběhu týdne nám onemocněla panenka Markétka. A proč dostala chřipku se děti dozvěděly v příběhu. Abychom ji uzdravili, museli jsme se o ni postarat. Děti si zahrály hru "Na doktora", kdy každý dostal nějakou roli - ať už lékaře, zdravotní sestry, lékarníka, maminky nebo tatínka. Poté děti postavily z kostek postel, do které jsme uložili Markétku a uvařili čaj.

Bylinkový čaj ze sušeného heřmánku, jsme si připravili také s dětmi. Ten si poté každý osladil medem podle chuti a prý byl výborný :)

A jak se dětem dařilo a chutnalo se můžete podívat ZDE

Tři králové | 09.01.2020 | zobr: 73x

My tři králové

Poslechem příběhu se děti seznámily s tradicí, dozvěděly se, kdo byli Tři králové, jak vypadali a co přinesli. Také se seznámily s jejich jmény a ve skupinkách třídily počáteční písmena králů.

V kroužku děti postupně rozbalovaly překvapení ukryté v šátku - "hvězdu", ze které jsme společně vyrobili kometu na velký arch papíru. Ten jsme připevnili na dveře a v průběhu týdne si děti procvičovaly kreslením horní oblouk. A jak taková kometa letí, si děti vyzkoušely při pohybové hře. Ve skupinkách pak sestavovaly rozstříhané obrázky Tří králů, vyplňovaly šablony hvězd korálky a z víček tvořily komety.

Děti se také seznámily s básní "Na Tři krále", kterou pohybově znázornily. Poslechly si píseň "My tři králové jdeme k vám" a následně jsme si ji zazpívali všichni společně.

A jelikož králové byli tři, zahráli jsme si pohybovou hru, ve které děti tančily na hudbu a po zastavení tvořily trojice. 

Nakonec si každý vyrobil svou kometu - vystřihl hvězdu, dokreslil "ohon" a co bylo nejzajímavější - sypání třpytivého písku.

Na konci týdne jsme si udělali pokus s kostkou ledu, kdy děti pozorovaly a zjišťovaly, proč a jak se led rozpouští, zkoušely jak studí (s rukavicí i bez) a zrakem rozlišovaly, co se v ledu ukrývá.

Foto ZDE

Těšíme se na Vánoce | 20.12.2019 | zobr: 80x

Už se těším andílku,

na vánoční nadílku.

Chci být hodný moc a moc,

vydržím to do Vánoc.

A potom zas malinko,

začnu zlobit maminko.

Poslechli jsme si vánoční příběh o Ježíškovi a už se moc těšíme na Vánoce. Povídáme si o vánočních zvycích a tradicích, jak je to u nás doma, jak se na Vánoce připravujeme a pomáháme. Rozkrojili jsme si jablíčko a uviděli hvězdičku. Moc nás bavilo pouštění ořechových lodiček po vodě a foukání na plamen svíčky. Ochutnáváme cukroví, ovoce a ořechy. A také je poznáváme jen podle chuti – se zavázanýma očima. U nás ve školce jsme už dostali i dárky pod stromeček a máme z nich velkou radost. Ale opravdové Vánoce nás teprve čekají. Tak šťastné a veselé!!!

Foto zde.

stránka: 123
Tato stránka je vytištěna z webu www.7zstrinec.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.
HeSki