Adresa: Kaštanová 412
739 61 Třinec
Tel.: +420 558 993 621
+420 558 993 622

Email: 7zs@7zstrinec.cz
Základní škola a mateřská škola, Třinec, Kaštanová 412, příspěvková organizace
MENU
ZŠ Kaštanová
MŠ Sosnová
MŠ Habrová

Třídní učitelka 4. a 5. ročníku: Mgr. Martina Kišová

Výlet do Světa techniky U6 v Ostravě

Úvaha Filipa Michejdy

Dne 15. 6. 2016 jsme navštívili muzeum techniky v Ostravě. Jeli jsme nejdřív vlakem a pořád jsme přestupovali. To mě nebavilo. Pořád jenom z vlaku do vlaku, mnoho čekání... Když jsme byli v Ostravě, tak nás ještě čekala cesta pěšky (1,2 km - pozn.organizátora). Bolely mě sice nohy, ale došli jsme. Byl jsem rád, že po přednášce "Roboti v našem životě" jsme se mohli volně procházet po muzeu. Myslím si, že na tak velké muzeum jsme mohli mít víc času. Díky tomu jsme se ani nestihli na něco podívat a užít si to. Bylo to velmi zajímavé, poučné a zábavné. Říkám si, že by mě zajímalo, kde ty exponáty vzali. Byl tam taky velký model ponorky. Vrátím se k té přednášce. Bylo to zajímavé, ale mohli nám říct něco víc. Např. vynálezce robotů; jejich činnost; funkce + složení; na co všechno využíváme roboty atd. Zdálo se mi, že jsme to nestihli. Muzeum bylo lepší. Mohli jsme si vše vyzkoušet. Je škoda, že jsme nešli i do nového Světa techniky hned vedle. Myslím si, že by to tam bylo lepší, protože : je to tam hezčí a novější; větší; víc exponátů a zajímavé atd. Ale i tak jsem rád, že jsme jeli právě tam. Byl to prozatím ten nejlepší výlet se školou. Jsem rád, že jsme neměli průvodce, protože by mě to nebavilo. Takhle to bylo určitě lepší a zábavnější. Mrzelo mě, že u jedné věci, která mě velmi zajímala, nebyl popis neboli vysvětlení. U všech jinak bylo. Nejvíc mě zaujala ponorka. Proč? Nádherně zařízená; nádherné exponáty uvnitř; dostupnost (mohli jsme si do ní vlézt) atd. Byl tam i model autobusu, což mě také velmi zaujalo. Elektřina poháněná jízdou na kole, modely aut, mikroskopy.. Velmi se mi líbila takzvaná "parabola", do které jste něco řekli a v druhé parabole se vám to ozvalo. Něco jako telefon. Také model přistávacího modulu, do kterého jsme si mohli vlézt a říct něco do vysílačky. Senzační bylo, že se nám kamarád mohl ozvat pomocí telefonů. To mě nejvíc bavilo. Myslím si, že to žádné jiné muzeum techniky nemá. Kolem byly i televize, ve kterých hrály filmy daného tématu. Sem tam dokonce i hry o technice, které jsme mohli ovládat. U té přednášky jsme dokonce stavěli i roboty, které jsme později programovali. Nejdřív podle návodu, poté jsme návod museli upravit. Hodnocení: Ohodnotil bych to tak 1-. Bylo to skvělé, až na pár drobných chybiček. Doufám, že brzy bude podobný, možná ještě lepší školní výlet.

Fotografie z akce v U6 - Světa techniky v Ostravě zde a zde.

Hurá na výlet!

Nezapomeňte, že ve středu 15. 6. 2016  jedeme na výlet do Světa techniky v Ostravě. Informace zde.

O stromech a jejich osudech. Obrana před predátory. 

25. 5. jsme uvítali ve 4. a 5. třídě odbornou pracovnici Těšínského muzea v Těšíně Mgr. J. Glombovou. Nepostradatelnost a význam stromů v přírodě jsme objevovali při přednášce O stromech a jejich osudech. Dozvěděli jsme se, kterým stromům se říká doupné, viděli jsme doupě strakapouda, pohladili si hebké prachové peří puštíka. Sovu, kterou jsme hladili, zabilo elektrické vedení.Přednášky byly velmi zajímavé i zábavné. Žáci 4. a 5. třídy. Fotografie zde.

Dopravní výchova – jízdy na kole

Na pátky 20. 5. 2016 a 27. 5. 2016 v čase 9 – 11 hodin je naplánována praktická výuka dopravní výchovy – jízdy na kole na dopravním hřišti v Třinci. S sebou doporučujeme cyklistickou přilbu, rukavice, sportovní oblečení a obutí, svačinu a pití. Pěší odchod od školy v 8 hodin, návrat ke škole během 4. vyučovací hodiny, poté následuje výuka dle rozvrhu hodin.

Ve slunečný pátek 20. 6. 2016 jsme se vydali prakticky vyzkoušet jízdu na kole. Znovu jsme si zopakovali význam značek, vyřešili několik dopravních situací, upravili kola na svou výšku a pak na ně usedli. Jak se nám dařilo, se podívejte zde.

V pátek 27. 6. 2017 jsou jízdy za námi. Všichni, kteří úspěšně splnili písemné testy a jízdy, dostanou průkaz cyklisty. Gratulujeme!

Druhá část přednášek, tentokrát s podnázvem Kyberšikana, s již známou lektorkou Kateřinou Rusnokovou proběhla v pondělí 16. 5. 2016 ve třídě. Dověděli jsme se, co vlastně pojem šikana a kyberšikana znamená, kdo je agresor a kdo oběť, jak k šikaně dochází, jak se bránit, jak druhým pomoci. Opět byla přednáška protkána poutavými videoukázkami, otázkami, možnými cestami řešení. Osvědčení o absolvování si můžeme odnést domů. Fotografie zde.

Pátek 13. května 2016 je vyhlášen Českou asociací hasičských důstojníků jako "Den požární bezpečnosti". U této příležitosti se pro školy otevřou ve dnech 11. - 12. května 2016 hasičské stanice. Žáci naší školy mají komentovanou prohlídku domluvenou na čtvrtek 12. května, žáci 4. a 5. ročníku v čase 11 - 12 hodin.

Papír a plast v hlavní roli

Se sběrem a tříděním odpadu už máme svoje zkušenosti. Ale jak dále zpracovat papír a plast? To bylo úkolem pracovních činností v pátek 22.4.2016. Mohli jsme použít nůžky a výjimečně i lepidlo. Jak se nám dařilo? Podívejte se na fotky.

Nová vrstva...
Nová vrst

V pátek 22. 4. se s námi o své znalosti a zkušenosti o sociálních sítích podělila lektorka Kateřina Rusnoková. Formou dotazů a odpovědí, diskuse, ale i prostředníctvím videí nás upozornila na zásady bezpečného internetu. Fotogalerie zde.

Těšíme se na další setkání, které bude pojednávat o kyberšikaně, v dnešní době velmi diskutované.

Mgr. Martina Kišová

Soubor přednášek o historii Třinecka a Těšínského Slezska dále pokračuje...

17. 3. 2016 nás navštívila Mgr. Pavlína Badurová, historička Muzea Těšínska v Českém Těšíně. V poutavé 2 hodinové propojené besedě s názvy Historie Těšínského Slezska do r. 1918 a Známý a neznámý Český Těšín ve fotografiích jsme si upevnili získané informace z minulých besed i dozvěděli se mnoho nového. Přesun obyvatelstva z Podobory a vytvoření Těšínského knížectví spadá až do 10. stol. n. l. Zajímavá byla také pověst o 3 bratřích, kterou připomíná studánka v Cieszyne. Další informace se můžete dozvědět od žáků 4. a 5. třídy Usmívající se.  Fotografie zde.

29. 3. 2016 se žáci 4. a 5. r. zúčastnili přednášky Obrázky z dějin Třince "Znáte včerejší tvář města?" lektora Davida Szpyrce, kronikáře města Třinec, která se konala v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Zároveň si prohlédli výstavy Boty, boty, botičky; Stříbro chudých; Kouzlo vějířů a maketu TŽ, která je vystavena u příležitosti 85. výročí povýšení obce na město. Fotografie zde.

stránka: 1234
Tato stránka je vytištěna z webu www.7zstrinec.cz
Těšíme se na Vaši další návštěvu.
HeSki